Atopický ekzém

4. 2. 2024 Od 0

(atopická dermatitida)

někdy též nazývaný dětský ekzém, je chronické, svědivé kožní zánětlivé onemocnění, které je výsledkem patologického imunitní odpovědi organismu, jež vzniká na základě genetické predispozice.

Atopický ekzém je charakteristický svěděním a suchostí pokožky, obvykle se projevujícím již v raném dětství. Kůže je dráždivější, snadno na ni působí a přes ni pronikají látky ze zevního prostředí. Zároveň má snížený práh pro svědění, což znamená, že již lehké podráždění kůže vyvolá svědění, které nutí ke škrábání a vede k jejímu podráždění a ke zhoršení ekzému s ještě silnějším svěděním. Svědivý zánět ovšem není infekční a nemůže se tedy přenést na jiného jedince. Sklon k ekzému je však doživotní, nelze jej tedy vyléčit.

Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním u dětí (ve světě touto chorobou trpí 15 – 30 % dětí) a v posledních letech nemocných stále přibývá. Ve střední Evropě postihuje asi 15 – 20% lidí, což platí i pro ČR. Pokud trpí ekzémem oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81%, pokud jeden z rodičů, tak 56%.

Projevy atopického ekzému jsou pestré a v průběhu času i proměnlivé. Typické jsou silně svědivé pupínky a puchýřky. Ale také začervenalá, šupící se, oválná ložiska (např. na pažích či bércích) anebo jen suchá popraskaná kůže (např. na bříškách prstů nebo za ušima). Atopický ekzém se vyskytuje ve třech rozdílných formách:

Kojenecká forma je nejčastější, začíná se projevovat již mezi 2. a 6. měsícem života na tvářích a čele, odkud se může ekzém rozšířit na celou hlavu, tělo, ruce a nohy. Postižená kůže může být jen zarudlá nebo je pokryta pupínky a puchýřky, které často mokvají a úporně svědí. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení nebo může přejít do další vývojové fáze.

Dětská forma atopického ekzému spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Vyrážka se z obličeje přesouvá na typická místa tj. do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání, protože silné svědění trvá i v tomto období. Hormonální změny během puberty mohu vyvolat opětovný návrat onemocnění u pacientů, u nichž symptomy dříve vymizeli. S přibývajícími léty se závažnost a rozsah kožních změn snižuje a 20 let postupně mizí.

Dospělé formě většinou předchází kojenecká i dětská forma atopického ekzému nebo astma. U malé části pacientů (cca 10%) může ekzém propuknout až v dospělosti. Postižena jsou stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy.