Rozmarýn lékařský

4. 2. 2024 Od 0

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je stálezelený keř z čeledi hluchavkovitých dorůstající výšky až dvou metrů. Má fialové, nachové a někdy také narůžovělé květy, díky nimž má rozmarýn velmi specifickou a výraznou vůni. Rozmarýn je v současné době rozšířen po celé Evropě, dříve byl pěstován zejména v oblasti středomoří. Tato léčivá rostlina našla své uplatnění zejména ve farmacii a v lidovém léčitelství (posiluje srdce a krevní oběh, podporuje trávicí systém, napomáhá při léčbě revmatismu aj.). Často se využívá i v kosmetickém a gastronomickém odvětví. Tato léčivá rostlina je dobře známa pro svůj příznivý vliv na celkovou psychickou a fyzikou kondici člověka. Nejvíce byl rozmarýn využíván v období středověku, a to ať už jako univerzální léčivá rostlina, tak i jako koření. K získání potřebných účinných látek se sbírají listy nebo celá nať bez dřevnatých částí rostliny.

V kosmetickém průmyslu bývá často součástí šampónů (jeho přítomnost vede k prokrvení pokožky hlavy a k intenzivní výživě vlasů), mýdel a kolínské.

Látky obsažené v rozmarýnu lékařském: silice s desinfekčními a antiseptickými účinky, flavonoidy (s antioxidačními účinky), třísloviny (léčba spálenin, průjmů a hemoroidů), kyselina ursolová (podporuje metabolismus, napomáhá při tvorbě a růstu svalstva, udržuje zdravou hladinu krevního cukru a cholesterolu v těle), kyselina rozmarýnová.

Kosmetické účinky rozmarýnu lékařského: čištění mastné pleti, napomáhá při léčbě ekzémů a ran, využívá se v přípravcích určené k boji proti celulitidě, antioxidační vlastnosti.